BAĞLANTI ELEMANLARI

BAĞLANTI ELEMANLARI

Ana bağlantı elemanları

1- Perçin

Perçin, tek bir çıkıntılı uca sahip silindirik bir silindirdir. Bu parça obje elemanlarının arasına yerleştirilir ve daha sonra diğer uca ek yeri sabitlemek için bir başlık konularak tamamlanır.Perçinler genellikle alüminyum, çelik, bakır veya pirinçten yapılır.

2- Kaynak

Birleştirme mekanizması olarak dolgu metali kullanılarak ısı (elektrik arkı) ve basınç uygulanarak iki veya daha fazla metal parçanın birleşmesinden oluşur.

Bu metal genellikle, nesne parçalarını oluşturan malzemeye göre önemli ölçüde daha düşük bir erime sıcaklığına sahiptir. Kalay, bu tür uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

3- Vida

İki eleman arasında kenetleme, kuvvet aktarımı veya ayarlama işlevi olarak kullanımına izin veren, bir ucunda çıkıntılı bir başlık ve diğerinde bir diş bulunan boru şeklinde bir elemandır.

Vidalar genellikle çelikten yapılır, ancak demir, kurşun, bronz, metal alaşımları, plastik ve hatta tahtadan yapılmış vidalar da bulmak mümkündür.

4- Kuruyemiş

Bu parçaların ortasında bir delik, iki parça arasındaki birleşimi tamamlamak için bir vida ile bağlantıda kullanılmalarına izin veren bir iç diş vardır.

Somun dişi altıgen, kare, kanat veya kör altıgen olabilir.

5- Kelepçe

Adından da anlaşılacağı gibi genellikle silindirik olan bağlantı parçasını saran ayarlanabilir bir parçadır.

Kelepçeler metal veya plastik olabilir; Kullanılacak malzeme doğrudan nihai uygulamaya bağlı olacaktır.

6- Civatalar

Vidaya benzeyen ancak çok daha büyük metal bir parçadır. Alt uçta (dişli kısım), iki veya daha fazla büyük parçayı tutmak için genellikle bir somun vidalanır veya bir perçin yerleştirilir.

7- Pullar

Ortasında delik bulunan dairesel veya altıgen bir parçadır. Bir yapıya mekanik olarak somun veya cıvataları sabitlemek ve yer değiştirmelerini önlemek için kullanılır.

Pullar, uygulamanın sıkılığını sağlar ve parçaların birleştirilmesi ile her türlü sızıntıyı engeller. Bu nedenle sıhhi tesisat uygulamalarında kullanımı oldukça yaygındır.

 

 

All comments

Leave a Reply