EXPROOF FAN ATEX SERTİFİKALI

Referans: ÜCRETLİ KARGO

₺24.000,00
Vergi dahil

3.000 M3 İLE 20.000 M3 ARASI ÜRETİM

Miktar
Stokta yok

Mağaza hakkında: TAMİR MARKETİ
Ürünler: 224
Oluşturulma tarihi: 2021-11-24

Exproof fan nedir, özel tasarım üretilmesi sayesinde yanıcı gaz, buhar, buğu ve toz bulunabilecek alanlara uygun tutuşma problemi olmadan havalandırma sağlar.

İçindekiler
Exproof Fan: Patlamaya Dayanıklı Fanlar
AB ATEX Yönergesi Nedir?
Exproof Fan Kullanım Alanları Nelerdir?
Exproof Fanların Kullanım Alanları
Kıvılcım çıkarmayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu özellik potansiyel olarak yanıcı maddeleri patlatabilecek kıvılcım riskini en aza indirir.

Bu tüm fanın patlamaya dayanıklı bir motor ve alüminyum ya da bakır fan kanatları dahil, kıvılcım oluşturmayan malzemelerden yapılmış olduğu anlamına gelir. Patlamaya dayanıklı ex proof fanlar ve exproof motor olarak bilinir.

Duvar tipi fanlar salyangoz fanlar buğu halinde yanıcı maddelerin karışımından meydana gelen patlayıcı yanıcı maddelerin havayla karışımından ortaya çıkabilecek yangınları tetikler.

Eğer fan tipleri exproof havalandırma fan aspiratör veya kanal tipi tercih edilirse makina sanayi kollarında duman tahliye etmek güvenli hale gelir. Toz bulunan ortamlarda ve patlayıcı ortamlarda kullanılmak üzere elektrik motorlarına ex proof motor sanayi tipi ex-proof fan takılır.

İş sahası sanayi tipi aksiyel fanlar özellikle işyerlerinde patlayıcı maddenin havayla karışımından meydana gelen tehlikeyi önlemek için ideal exproof çatı tipi fan kullanılır. Özellikle yanıcı ve patlayıcı malzeme işleyen sanayi kollarında exproof duvar tipi aksiyal fan kullanmak şart.

Exproof fan
Exproof Fan: Patlamaya Dayanıklı Fanlar
Patlama riskine sahip ortamlar, hayati öneme sahip üretim malzemelerinin korunması adına zorluklar doğurur. Tüm bileşenlerin mevzuata uygun olması ve yanıcı ortam gerekliliğini yerine getirmelidir.

Endüstriyel rafineri, kimyasal tesisler, deniz platformları, gaz tesisleri ve soğutma uygulama ortamlarını içerir. Şat ve sürücüler, kontrol ve otomasyon mekanizmaları korunmalıdır. Ortamı korumanın en iyi yolu exproof fan kullanmak.

Bu alanlar aşırı ısınmayı veya korozyonu önlemek için havalandırma ve soğutmaya ihtiyaç duyduğundan, AB ATEX yönergesine uygun, patlamaya dayanıklı atex fanlar üretilmiştir.

Ex-proof fanlar, kapsüllenmiş bir motor ve kıvılcım önleyici bileşen içerir. Kısa devre olması durumunda bile kıvılcım oluşturmaz. Yüzey sıcaklığını güvenle kontrol eder.

Bu sayede herhangi bir tutuşma ve patlama önlenir ve güvenli bir çözüm sunar. Kompakt halde aksiyel, bilye yatakları kullanılan üretimleri sayesinde uzun ömürlü kullanıma sahip olup maliyetleri düşüktür.

Exproof fan motoru
AB ATEX Yönergesi Nedir?
Potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda kullanılması amaçlanan ekipman ve koruyucu sistemlerle ilgili Üye Devletlerin yasalarının uyumlaştırılmasına ilişkin 26 Şubat 2014 tarih ve 2014/34 / AB sayılı Avrupa Parlamentosu ve Konsey Direktifi

Exproof Fan Kullanım Alanları Nelerdir?
Patlamaya dayanıklı havalandırma fanı, ya da tehlikeli konum fanı, endüstriyel tesislerde ve şantiyelerde ekipmanların yaygın olarak kullanılan bir parçadır.

Bu özel tasarımlı exproof fanlar, yanıcı gazların, buharların veya tozların bulunabileceği alanlar için uygun havalandırma sağlar. Patlamaya dayanıklı havalandırma fanları, kıvılcım çıkarmayacak şekilde tasarlanmıştır; potansiyel olarak yanıcı malzemeleri yakabilecek kıvılcım riskini en aza indirir.

Bu fanların pratik kullanımları var. Örneğin, yanıcı gazların bulunduğu bir ortamda çalışıyorsanız, eğer fan devrilecek ve başka bir metal nesneye çarpacaksa, bir kıvılcım oluşacaktır.

En riskli bölgelerde, bir kıvılcım patlamaya neden olmak için yeterlidir. Tehlikeli konum havalandırma ekipmanı, bu tür kaza riskini azaltmak için tasarlanmıştır.

Bir dizi inşaat ve sanayi tesisi patlamaya dayanıklı havalandırma fanlarını kullanması gerekir ve tesisin patlama riskine bağlı olarak farklı tipte havalandırma cihazları kullanılmalıdır.

Örneğin, ahşap işleme tesisleri patlama ve yangın için en büyük risklerden birini oluşturmaktadır. Bu tesisler sırayla mevcut en güvenli ekipmanı gerektirir.

Exproof Fanların Kullanım Alanları
Exproof fanların kullanım alanları için yapılmış bir sınıflandırma var. Riske bağlı olarak bu sınıflar üçe ayrılıyor.

Sınıf I tesisleri arasında kuru temizleme tesisleri, boya püskürtme kabinleri ve malzemelerin yüksek tutuşma noktalarına sahip olduğu tesisler olan petrol rafinerileri bulunur.
Sınıf II tesislerinin örnekleri arasında tahıl asansörleri, yiyecek tozu işleme tesisleri, yani un, şeker ve kakao ve havai fişek üretim tesisleri bulunur. Bu tesislerde patlama riski daha yüksektir ve malzemelerin tutuşma noktaları daha düşüktür.
Son olarak, en yüksek risk altındaki tesisler Sınıf III’e yerleştirilmiş olup, ahşap işleme tesisleri, pamuk üretim tesisleri ve tekstil fabrikaları gibi yerleri içerir.
İhtiyaçlarınız doğrultusunda exproof fanlar size özel de üretilebilir. Exproof fan fiyatları ürünün özelliklerine göre değişir. Exproof fan motorları genelde yurt dışından ithal olduğu için fiyat olarak diğer fanların bir tık daha pahalı olabilir.

ÜCRETLİ KARGO
Karşılaştırmak için ürün eklendi